fbpx

Kihívások és megoldások a vöröshagyma-termesztésben

Az utóbbi években növekvő tendenciát mutat hazánkban a vöröshagyma termesztése. A kedvező piaci környezetnek köszönhetően növekedés látszik a vetésterületben, fejlődés tapasztalható a termesztéstechnológiában és a genetikákban egyaránt. Mindezek ellenére kijelenthető, hogy a kihívások nem mérséklődtek, inkább csak halmozódtak az utóbbi két évben.

A hatóanyagok folyamatos kivonása és a viszontagságos időjárás miatt számos nehézséggel szembesülnek a termelők. Olyan problémákra kell megoldásokat keresni, amelyekre a tankönyvekben nem találunk választ, hiszen mire nyomtatásba kerülne a szakszöveg, már szinte el is vesztette az aktualitását. A cél ma már a jogszabályok és az időjárási kilengések  metszetében gazdaságosan maximalizálni a hozamot – a piac által egyre inkább megkövetelt kiváló minőség mellett.

Vöröshagyma levelei a zöldnövekedés kezdetén

Vetés, gyomirtás, stresszhatás

A gondosan előkészített talajból indulva a vöröshagyma versenyt fut a gyomokkal. A kaszahányás idejére jellemzően a gyomok sziklevelei is előbukkannak, a valódi levelek megjelenésétől pedig indul a vegyszeres védekezés a gyomnövények ellen. A szóba jöhető szerek egyre szűkülő kínálata miatt gyakran „egzotikus” vegyszer-kombinációk hozzák a megoldást, ám sok esetben a fitotoxikus tüneteket is. A vöröshagyma gyomirtásának négy fő szabályának (megfelelő fenológia, kellő viaszréteg, nagy cseppméret és alacsony nyomás a kijuttatásnál) betartása mellett is gyakran találkozunk stresszelt állományokkal.

A negyedik-ötödik levél megjelenésétől már érdemi lombfelület áll rendelkezésünkre ahhoz, hogy mielőbb kezeljük a tüneteket. Ezekre az esetekre javasoljuk a Megafol biostimulátort, amely kifejezetten stresszcsökkentés céljából fejlesztett készítmény. Hektáronkénti 3 literes dózisban kijuttatva enyhíti a fitotoxikus stressz okozta tüneteket, csökkentve az ezzel járó terméskiesést. Viva biostimulátorral együtt használva nem csak gyorsabban növi ki az állomány a vegyszer okozta lemaradást, de erős startot is tud venni, miközben a fejlett gyökérzet intenzívebb tápanyagfelvételt tesz lehetővé. Ennek megfelelően a gyomirtásokat követően javasoljuk a Megafol 3 l/ha és a Viva 5 l/ha együttes alkalmazását, lehetőség szerint 7–10 nap múlva megismételve. Mindkét készítmény jól keverhető, így a legtöbb gomba- és rovarölő szerrel egymenetben kijuttatható.

Tápanyag-utánpótlás

Egyre inkább terjedőben van a csepegtetőszalagos technológia, aminek köszönhetően kisebb, precízebb vízadagokkal
tudunk öntözni és tápanyagot pótolni egyszerre. A víztakarékosság szerepe felértékelődni látszik, de a növény aktuális igényeihez igazított tápanyag-utánpótlásban is komoly lehetőségek rejlenek. A hagyományos módokkal ellentétben ez esetben közvetlenül a gyökérzónába juttatjuk ki a vízben oldott tápanyagokat, ami jóval hatékonyabb hasznosulást tesz lehetővé. A megfelelő öntözőműtrágya kiválasztásakor érdemes szem előtt tartani, hogy a csomagoláson szereplő NPK összetétel mellett a hatóanyagok formulája is meghatározó tényező.

A Master öntözőtrágya-család mindegyik tagja kimagasló minőség mellett szavatolja a legjobb hasznosulást és a kiváló oldódást. A készítmény alacsony EC-emelő képességének köszönhetően nagy mennyiségű tápanyagot is biztonságosan juttathat ki egyszerre, a gyökérzet károsodása nélkül.

Lehetőség van a hagyományos és az öntözőműtrágyás tápanyagpótlás ésszerű kombinálására is. Ebben az esetben elegendő a szükséges műtrágyamennyiség felét bedolgozni a talajba, és a másik felét a vegetációban több részletben, öntözőműtrágya formájában adagoljuk a folyamatos tápanyagellátás érdekében.

  • A kezdeti fejlődési szakaszokban a Master 13.40.13 kijuttatását javasoljuk 35–40 kg/ha/hét dózisban. Magas foszfortartalmának köszönhetően támogatja a gyökérzet fejlődését, így növelve annak méretét, ami elengedhetetlen a tápanyagok hatékony hasznosulásához.
  • Az ötödik levél megjelenésétől a Master 20.5.10 35–40 kg/ha/hét kicsepegtetésével a megfelelő lombtömeg kialakítását is elérhetjük. Ilyenkor javasoljuk magnézium kijuttatását is, amihez ideális választás a keserűsó (MgSO4).
  • A fejesedés kezdetétől célszerű áttérni a Master 20.20.20-as összetételű öntözőtrágyára 25–30 kg/ha/hét dózisban. Mind a termés mennyiségére, mind a minőségére jó hatással van, ha ilyenkor külön kicsepegtetve kalcium-nitrátot is adunk az állományunknak 20-25 kg/ha/hét dózisban.
  • Az intenzív fejesedés közepétől azonban már a Master 15.5.30 összetételt javasoljuk 45-50 kg/ha/hét dózisban, amely az ilyenkor optimális arányban tartalmazza a nitrogént és a káliumot. Ezt gyakorlatilag a szárak megdőléséig folytathatjuk.
Műtrágya csak vetés előtt vagy kicsepegtetve?

Egyik sem, és mindkettő! Alapvetően egymásra épülő technológiákról van szó. A vöröshagyma fajlagos tápanyagigénye 1 tonna termésre vetítve: N: 3,4 kg, P: 0,9 kg, K: 3,5 kg. Ha 70 tonna termés a célunk, nitrogénből 238 kg, foszforból 63 kg, káliumból pedig 245 kg hatóanyagra lesz szükségünk. Hogy ebből mennyi található a talajainkban, arról a talajvizsgálati eredményekből tájékozódhatunk. Nem szerencsés ezeket az adagokat vetés előtt kijuttatni, mivel fennáll a kimosódás vagy épp a lekötődés veszélye. Amennyiben vegetációban juttatjuk ki, akkor a teljes felületre, azaz a művelőutakra is szórunk, ami nem hasznosul. Csepegtetéssel viszont közvetlenül a gyökérzónába juttatjuk ki a tápanyagokat, így csökkenthetünk valamelyest a dózisokon. A Master csepegtetőtrágya fentebb említett mennyiségei általános érvényűek, a pontos dózisok megállapítására személyes tanácsadás szükséges, ismerve a korábban kijuttatott műtrágyák mennyiségét és az állomány fejlettségét, valamint egyéb változókat. Ezzel kapcsolatosan keresse területileg illetékes szaktanácsadó kollégánkat!

Vöröshagyma lombozata

Lombtáplálás – a lényeg a részletekben rejlik

A termesztés során gyakran csak a talajon keresztüli tápanyag-utánpótlásra helyezünk hangsúlyt, pedig érdemes elmélyedni a levéltrágyázás ok-okozati összefüggéseiben is. Bár a tápanyagok jelentős részét gyökéren keresztül veszi fel a növényünk, számos korlátozó tényező nehezíti ezt. Ilyen például a talaj szélsőséges hőmérséklete (túl hideg vagy meleg), pH-ja, de akár az állomány hőség miatt lassuló transzspirációja is. Ilyen esetekben a talajon keresztüli tápanyagfelvétel korlátozott, így a növényeink tápanyagigényét lombon keresztül kell kielégíteni.

Erre a célra fejlesztették ki a Plantafol termékcsaládot, amely rendkívül magas hatóanyag-tartalmának és felvehetőségének köszönhetően a profi termelők ideális választása. A benne található párolgáscsökkentő és tapadásfokozó adaléknak köszönhetően hatékonyabban szívódik fel a növénybe, mint az olcsóbb konkurens termékek. EDTA-kelatizált mikroelem-tartalma jól kiegészíti az NPK hatóanyagokat, komplex tápanyag-utánpótlást nyújtva az állományunknak.

A Plantafol termékcsaládban számos összetétel közül választhatunk a növény adott fejlődési fázisában jellemző tápanyagigényének megfelelően. A gyakorlatban a kiegyenlített és a káliumtúlsúlyos összetétel terjedt el leginkább a hagymatermesztésben. A Plantafol 20.20.20 a harmonikus NPK-tartalmú lombtrágyánk, amely a legtöbb fenológiában és időjárási viszonyok közt a növényünk minden igényét kielégíti. Az éréshez közeledve pedig a Plantafol 5.15.45 káliumtúlsúlyos levéltrágya az ideális választás, mivel nagy mennyiségű és jól felvehető káliumtartalmának köszönhetően eredményesen támogatja a beépítő folyamatokat.

Áttelelő hagymában is eredményes

Ritkábban találkozhatunk a kiadványokban az áttelelő vöröshagymáról szóló technológiákkal, pedig érdemes figyelmet fordítani rá! Az utóbbi évek kritikus pontját nem is a fagy, hanem az erős szél okozta problémák jelentik. Ha megfelelő tőszámmal érkezünk a tavaszi időszakba, a hideg időjárás lassíthatja a sikeresen áttelelt állományok fejlődését. A hűvös talajokból nehezebben veszi fel a növény a tápanyagokat, ami sok esetben le is kötődik, vagy a sok eső miatt ki is mosódhat – különösen a laza talajokon. Az állomány sárgul, a fejlődés lelassul.

Ilyen esetekben a Megafol 2 l/ha, Kendal 2 l/ ha és 4 kg Plantafol 20.20.20 alkalmazásával nem csak azonnal hasznosuló tápanyagot szolgáltatunk az állományunknak, hanem eredményesen csökkenthetjük a napi hőingadozás okozta stresszhatást a lombozat egészségének biztosításával együttesen.

Egészséges lombozat a magas hozamok kineveléséhez

A nyárhoz érkezve számos kihívás éri az állományunkat. Az utóbbi években az aszállyal összefüggésben kialakuló levélvégszáradások domináltak, valamint az egyre gyakrabban előforduló vihar- és jégkárok. Mindkét esetben megoldást (gyógyítást) nyújt a Megafol és a Kendal együttes alkalmazása. A Kendal biostimulátorunk a növények természetes védekezési mechanizmusát támogatja, így megelőzve az esetleges betegségek kialakulását. Csapadékosra forduló időjárás esetén a kórtani nyomás fokozódása mellett is eredményesen támogathatjuk állományunkat a Megafol 2 l/ha és Kendal 2 l/ha együttes kijuttatásával, egy vegetációs időszakon belül többször, akár 2 hetente.

Amennyiben megjelennének a különböző gombás betegségek (különösen a peronoszpóra és az azt felülfertőző stemphylium), érdemes a Kendal rézzel (23%) kiegészített változatát, vagyis a Kendal TE-t választani. A Kendal TE használata amellett, hogy állományunkat „edzettebbé” teszi a betegségekkel szemben, javítja a növényvédőszeres kezelések hatékonyságát is.

Száraz nyarak hozadéka az erős tripszfertőzés is, ami szintén nehezen kezelhető. Az egyre ellenállóbb – egyes készítményekre már a rezisztencia jeleit mutató – kártevő több helyen komoly kihívást jelentett az utóbbi években. Ellenük a védekezés hatékonyságának javítására, valamint rezisztenciatörésre is alkalmas a NanoTac EC termékünk. Mivel egyedi módon, fizikai úton fejti ki hatását (a kártevő légcserenyílásait eltömítve megfojtja azt), ellene nem alakulhat ki rezisztencia. Önmagában 0,15% töménységben (1,5 dl/100 liter permetlé) vagy más rovarölő készítményekkel egymenetben 0,075% töménységben (0,75 dl/100 liter permetlé) kijuttatott NanoTac EC segítségével eredményesebben védekezhet a szúró-szívó szájszervű rovarok ellen. Fontos, hogy alkalmazása esetén nem keverhetünk tapadásfokozót a tankkeverékbe – ez felesleges is, mivel a NanoTac EC kiváltja azt. Egyedi, a fény hatására lebomló hatóanyag-tartalmának köszönhetően az élelmezés-egészségügyi várakozási ideje 0 nap!

Vöröshagyma betakarítás

Tárolásra felkészítés – már az állományban

A hazai vöröshagyma-termelés egyik szűk keresztmetszete a tárolás. Nagyon kevés korszerű, kimondottan a hagyma igényeihez kialakított raktár található az országban, így a megtermelt termés a szükségesnél jóval nagyobb tárolási veszteség árán kerül ki ezekből. Pedig az apadási veszteség csökkenthető lenne még a betakarítás előtt. Az erősebb sejtszerkezet és a megfelelő páncélozottság eléréséhez a hatékony kalcium-utánpótlás a megoldás.

A kalcium pótlására rendszerint kalcium-nitrátot vagy hasonló terméket szoktak választani. Habár a növény könnyedén felveszi, kevesen számolnak a nitrogén szövetlazító hatásával, amely komoly kiesést jelent a hosszabb tárolás alatt. Ezért olyan kalciumlombtrágyát kell keresnünk, amely nitrátmentes! Az intenzív fejesedés időszakától javasoljuk kijuttatni a Calbit C kalcium-levéltrágyánkat, mely könnyen felvehető a speciális, növényi eredetű kelátképzőjének (LSA) köszönhetően. A 2–3 liter/ha dózisban kijuttatott Calbit C segíti a megfelelő sejtszerkezet kialakítását, ezáltal csökkenthetők a tárolási veszteségek. Hatékonyságának fokozására a gyakorlatban 1–2 l/ha Megafollal együtt alkalmazzák, az intenzív fejesedéstől 10–14 naponta, legalább 3 alkalommal.

 

Kérdéseivel forduljon bizalommal szaktanácsadó kollégáinkhoz:

Tovább a szaktanácsadókhoz

 

vissza az oldal tetejére