fbpx

Szamóca: nyár végi kihívások és megoldások a termesztésben

2024 nyara rendkívüli kihívások elé állítja a szamócatermesztőket is. A hőmérsékletek messze túlszárnyalnak minden normális határt, és ez sajnos nemcsak a napközbeni értékekre igaz, de az éjszakaiakra is. A szamóca optimális hőigénye 20-25°C körül alakul, így nem nehéz elképzelni, milyen komoly stresszt okoz a növények számára a mostani forróság.

A nyári hőség hatásai a szamócára

A magas hőmérséklet többféleképpen is negatívan befolyásolja a szamóca növekedését és fejlődését.

A legfontosabb és leggyakrabban előforduló problémák:

  1. Tápanyagfelvételi gondok: A fekete fóliával takart bakhátak hőmérséklete napközben gyakran meghaladja a 30°C-ot, ami megakadályozza egyes tápanyagok felvételét. A lyukasztott részeken kiáramló forró levegő tovább nehezíti a növények fejlődését, és a levél vagy akár a rizóma túlhevülését (pusztulását) is okozhatja.
  2. Elégtelen gyökérfejlődés: A meleg talajban a hajszálgyökerek növekedése lelassul vagy akár teljesen le is áll. Ennek következménye a csökkent víz- és tápanyagfelvétel, ami gátolja a szamócatövek megfelelő fejlődését, és a rizóma kimerüléséhez, esetenként a növény pusztulásához vezethet.
  3. Mikroelemhiány: A fokozott UV-sugárzás akadályozza az egyes mikroelemek felvételét, ami szintén a fejlődés lelassulását vagy akár teljes leállását okozhatja. A mikroelemhiány leggyakrabban klorotikus tünetek formájában mutatkozik meg.
Bakhátas szamóca a nyár végén

Hatékony megoldások a hőstressz kezelésére

A hőstressz negatív hatásainak csökkentéséhez és a gyorsabb regenerációhoz a növényeket érdemes most gyökéren és lombon keresztül is támogatnia a termelőknek.

A gyökérzet újraindítása

A gyökér fejlődésének ösztönzése érdekében Radifarm (3-5 l/ha) és kalcium-nitrát (15-20 kg/ha) használata javasolt, a kombinációt pedig érdemes kiegészíteni Ferrilene (1-2 kg/ha) alkalmazásával is. Ezek a készítmények támogatják a gyökérzet megerősítését, ami alapvető fontosságú a szamóca tápanyagfelvételének helyreállításában.

A Radifarm biostimulátor célzottan a gyökérnövekedést befolyásoló géncsoportokat aktivizálja. A készítmény hatására gyorsabbá és erőteljesebbé válik a hajszálgyökér-képződés és a gyökérnövekedés, nagyobb gyökértömeg fejlődik. A kalcium-nitrát a növekedéshez szükséges gyorsan felvehető nitrogént és a generatív szervek fejlődéséhez, illetve a sejtfalak stabilitásához szükséges kalciumot biztosítja, a Ferrilene segítségével pedig a szamóca megfelelő fejlődéséhez elengedhetetlen vasat pótolhatjuk.

Lombon keresztüli segítség

Lombon keresztül a Megafol (3 l/ha), Kendal (3 l/ha), és Plantafol 20.20.20 (2-3 kg/ha) hármas kombináció kijuttatását javasoljuk legalább 2 alkalommal.

A Plantafol lombtrágyával könnyen felvehető és beépíthető tápanyagokkal láthatjuk el a szamócát. Kiemelkedően magas hatóanyag-tartalma mellett párolgáscsökkentő és nedvesítő adalékanyagokat is tartalmaz a még jobb hasznosulás érdekében. A Megafol biostimulátor a stresszcsökkentésben és a gyorsabb regenarációban segít, a Kendal pedig a növényi ellenálló képesség fokozásával járul hozzá az állományok kondíciójának javításához.

Érdemes a kezelést Brexil Mix-szel (1-1,5 kg/ha) is kiegészíteni, így biztosítva, hogy a növények megkapják a szükséges mikroelemeket is.

Atkafertőzés a szamóca levelének fonákján

Fontos a rovarok elleni védekezés is

A meleg időjárás kedvez a kártevők elszaporodásának is, különösen a bagolylepkék és az atkák esetében.

Egyes bagolylepkék rajzása folyamatos ebben az időszakban, ezért érdemes erre odafigyelve elvégezni a növényvédelmi kezeléseket.

A másik nagy veszélyt az atkák jelentik, amelyek a meleg időjárás miatt robbanásszerűen felszaporodhatnak. Jelenlétük hamar tüneteket okoz a szamóca lombozatán –  a levelek kifakulnak, fénytelenné válnak, nem akarnak fejlődni. A levélfonákon a kártevők szívogatása nyomán ezüstös elszíneződést tapasztalhatunk. Az atkák gyorsan szaporodnak, és rövid időn belül komoly populációt hoznak létre, ami akár az egész állományba át tud terjedni.

Azt atkák ellen szamócában a NanoTac EC fizikai rovarölő szer használatát javasoljuk, amely 100-110 ml/100 l koncentrációban kijuttatva hatékonyan pusztítja a kártevőket.

A készítmény a kártevő testén egy gyorsan beszáradó polimerhálót képez, leragasztja, majd megfojtja a rovart. Fizikai hatásának köszönhetően nem toxikus, nem avatkozik be a biokémiai folyamatokba, illetve nincs élelmiszer-egészségügyi várakozási ideje sem.

A NanoTac EC gomba- és rovarölő szerekkel jól keverhető, így akár az atkaölő szerekkel egy menetben is kijuttatható. Az azonban fontos, hogy tapadásfokozó szert már ne tegyünk hozzá, és minden esetben kövessük a csomagoláson található utasításokat.

 

További információkért és termesztéssel kapcsolatos tanácsokért keresse területi szaktanácsadó kollégáinkat! Elérhetőségeiket az alábbi gombra kattintva találja:

Tovább a szaktanácsadókhoz
vissza az oldal tetejére