fbpx

Tápanyag-utánpótlás és talajegészség egy kezeléssel

Akárhogyan is nézzük, a mezőgazdasági termelés célja a nagy mennyiségű, egészséges, eladható termés. Ahhoz, hogy ez előállítható legyen, megfelelő termesztési körülmények szükségesek, a termesztést befolyásoló tényezők közül pedig a legalapvetőbb a talaj. A talajon termesztünk, az ad tápanyagot, a talaj nyújt nedvességet és a fejlődéshez szükséges teret a növényeknek. Az egészséges talaj képes csak feladatainak teljes ellátására.

Mitől egészséges a talaj?

A talaj él, ezt nem szabad elfelejtenünk. Nem csak homok, agyag, tápanyag és víz, hanem rengeteg élő összetevő nagyon bonyolult rendszere. Akkor egészséges, ha működni képes, ha képes a vizet befogadni és leadni, ha a tápanyagokat tárolja és szolgáltatja. A rossz talaj rossz befektetés, mert hiába tesszük bele a drága műtrágyát, hiába vesszük meg a legjobb magot, nem lehet rajta eredményesen és gazdaságosan termeszteni.

Ahhoz, hogy amit belefektettünk, az megtérüljön, a talajnak megfelelően kell működnie. Az élő komponensének szerves anyagot kell felhalmoznia és lebontania. Tápanyagraktárakat kell létrehoznia, vizet kell megkötnie és szolgáltatnia. Az egészséges talaj él, működik és folyamatosan megújul.

Mi tehetünk a legtöbbet a jó talajért

Valójában nem is kell sokat tenni, hiszen az egészséges talaj, a természet megoldja – újraépíti, fenntartja magát. Persze ez csak akkor valósulhat meg, ha nem kizárólag kizsarolni akarjuk, hanem fenn is szeretnénk tartani. A mezőgazdasági művelésbe vont talajok nagy része az intenzív gazdálkodás miatt sokszor nem képes regenerálódni, mert nincs ideje vagy megfelelő forrása egészséges életfolyamatainak megújításához, fenntartásához. Ezért leromlik, elveszti gazdaságos termőképességét. Ahhoz, hogy ez ne történjen meg, mi, gazdálkodók járulhatunk hozzá a leginkább. A talaj szerves anyagait visszapótoljuk, életképességét fenntartjuk, ha pedig nagy a baj, megújítjuk. Mindenhol képződik annyi szerves anyag, amennyire szükségünk van, hacsak nem visszük el onnét.

A termesztett növények szármaradványai mindig fontos részét képezték a talajéletnek, mert ez adja táplálékát a lebontóknak, feltáróknak. A talajban lévő nitrogén 95%-a szerves kötésben található. Ez azt jelenti, hogy a kijuttatott műtrágya nagy része a növény vagy a mikroorganizmusok szervezetébe kerül, másik része pedig szervetlen formában a talajoldatban marad. A másik két makroelem, a foszfor és a kálium nehezebben mozog a talajban, de ezekből is jelentős mennyiség megy kárba. Legnagyobb részük hasznosíthatatlan formában lekötődik a talajban.

A megfelelő talajélettel rendelkező táblán a szerves és szervetlen tápanyagok egy lassú körforgásba kerülnek. Tápanyagok kötődnek és szabadulnak fel az ásványok, kolloidok felületéről. Szerves és szervetlen tápanyagutánpótlás ad inputot, aminek egy részét a terméssel elvisszük, egy részét pedig a növényi maradványokkal visszaadjuk. A helyes műveléssel kíméljük szerkezetét és a benne élőket, cserébe a talaj is többet ad a termesztéshez. Az igazán gondos és előrelátó gazda pedig támogatja a talaj egészségét, mert tudja, hogy azzal ő csak nyerhet.

A Malagrow talajegészséget támogató megoldása

A Malagrow Protect portfólió alapvető terméke a Myco’Sol PTC. Ez a készítmény egy mikrobiológiai összetevőkkel kiegészített alaptrágya, a Malagrow komplex megoldása az egészséges talajért és a gazdaságos termesztésért. Összetett talajmikroba-tartalma célzottan segít a legfontosabb talajproblémák megoldásában.

Nézzük csak sorban:

  • Pseudomonas baktériumai hatékonyan tárják fel a lekötődött tápelemeket. Elsősorban a foszfort, de a talaj káliumot és nitrogént is gyarapítják.
  • A benne található Trichoderma gombák igen gyorsan kölcsönösen kedvező kapcsolatot alakítanak ki a növényekkel, tápanyagokkal és fitohormonokkal támogatják a gyökereket, a növényi fejlődést. Kiszorítják a káros mikrobákat, kórokozókat a talajból.
  • A Coniothyrium pedig hiperparazita révén hatékonyan csökkenti a valódi kórokozók okozta kárt.
  • Vivőanyaga a Calkonutrium, amely egy hatásos talajszerkezet-javító anyag, magas hatóanyag-tartalmú nitrogén- és kéntrágya, de elsősorban mikroba tápanyag. Segítségével a Myco’Sol PTC igazán eredményesen javítja a talajegészséget.

A Myco’Sol PTC-vel kezelt talajok a szerves élettani támogatás segítségével képesek megújulni, átlagon felül teljesíteni, egészséges és bőséges termést biztosítani. Nem csak a romló vagy gyenge minőségű talajokra kínál megoldást, hanem a jól működő talajok magas teljesítményét is képes növelni, esetleges hibáikat kijavítani. Hatására a talajélet intenzívebbé válik, a káros folyamatok háttérbe szorulnak, lecsökkennek. A tápanyagok feltárása, körforgása jelentősen javul, nem tolódik el a tápanyagmérleg. Javul a talajok víz- és levegőgazdálkodása, végeredményben javul a talajegészség.

Miért éri ez meg a gazdálkodónak?

  • Mert hosszú távon fenntartható lesz a magas szintű és minőségi termelés.
  • Kevesebb talajból induló betegségre számíthat.
  • Kisebb lesz a gyökérpusztulásból eredő veszteség.
  • Jelentős javulás tapasztalható a műtrágya hasznosulásában.
  • A lekötött tápanyagok felszabadításával komoly műtrágyamennyiséget spórolhat meg.
  • Javul a víz- és levegőgazdálkodás, ezáltal jobban nőnek a növények.
  • Nő a termőképesség és a termés egészsége.

Végeredményben a legalapvetőbb gazdálkodási tényező támogatásával minden további termesztési probléma súlyosságát csökkentheti.

Felhasználási javaslat:

A termék javasolt felhasználása technológiától, növénytől és fenológiától függően változik. Általánosságban 150-200 kg dózissal javasoljuk hektáronként, de szélsőséges esetekben ennél kisebb vagy nagyobb dózisra van szükség ahhoz, hogy a legjobb eredményt érjük el. A megfelelő adagoláshoz a Malagrow kollégái személyre szabott segítséget nyújtanak.

Azoknak a gazdálkodóknak ajánljuk ezt a terméket, akik egy kipróbált, működő, minőségi készítményt szeretnének használni megfizethető áron. Megoldást kínál a talajuntságra, a káros hatások kiküszöbölésére, és egészséges, hosszú távon befektetéskímélő gazdálkodást tesz lehetővé.

 

Kérdéseivel forduljon bizalommal szaktanácsadó kollégáinkhoz:

Tovább a szaktanácsadókhoz
vissza az oldal tetejére