fbpx

Szamóca – teendők az őszi tőosztódás idején

Az őszi időszakban, a 4-6. levél kialakulása után a szamócaállományokban megindul a tőosztódás folyamata, amely meghatározó része a termésképződésnek. Ilyenkor alakul ki a jövő évi termésünk nagy része, ezért a siker érdekében érdemes nagy figyelmet fordítani a megfelelő gondozásra, különösen a tápanyagellátásra. Cikkünkben ehhez gyűjtöttünk össze néhány hasznos tanácsot a termelők számára.

A gyökérfejlődés támogatása

Az egyik legfontosabb feladat, hogy törekedjünk a folyamatos gyökér- és lombfejlődésre, illetve arra, hogy ennek az üteme és az aránya is megfelelő legyen.

Ha a növény gyökérzete nem tudja átszőni a rendelkezésére álló teret, nem fogja tudni felvenni a számára szükséges vizet és tápanyagokat sem. A gyökérfejlődést megfelelő öntözéssel és tápanyag-utánpótlással tudjuk támogatni.

Fontos, hogy ne öntözzünk minden nap! Hagyjuk, hogy a gyökér keresse a tápanyagokat és vizet a talajban, emellett pedig serkentsük a gyökérzet fejlődését 3 l/ha Radifarm alkalmazásával! A gyökereztető biostimulátor összetevői serkentik a gyökérnövekedést, hatására a hajszálgyökér-képződés a gyorsabb, erősebb, és nő a gyökértömeg.

Szamócaállomány levelei közelről
Jól működő gyökérzet Radifarm kezelés után

Lombon keresztüli táplálás

Az őszi időszakban lombon keresztül is érdemes támogatni a szamócát, és ezzel is tovább segíteni a rügyek képződését, illetve javítani a növények ellenálló képességét. Ehhez jó megoldás, ha stresszcsökkentő biostimulátort könnyen felvehető mikroelemekkel kombinálunk.

Ajánlott kezelések:

A Megafol segíti a növényeket a stresszhelyzetek leküzdésében, növeli a természetes tűrőképességet, illetve fokozza az anyagcsere-folyamatokat. Tápanyagok szempontjából a Boroplus használatával könnyen felvehető és hasznosítható bórt, a Brexil Mix kijuttatásával pedig maradéktalanul felvehető mikroelemeket (például a szamóca fejlődéséhez elengedhetetlen bórt, molibdént és vasat) biztosíthatunk a növényeinknek.

Szamócatő közelről az őszi tőosztódás időszakában
Tőosztódás szamócában

Megfelelő tápoldatozás

A lomb és a rizómák fejlesztéséhez kiegyensúlyozott tápanyagellátás szükséges. Ehhez jó megoldás a Master 20.20.20 öntöző műtrágya használata 20-25 kg/ha dózisban 1,7-1,8 EC tartása mellett, kiegészítve keserűsóval.

A kalciumról se feledkezzünk meg! A kalcium-nitrát alkalmazása egyszerű és gyors megoldást nyújt a kalcium pótlására, amely ebben az időszakban különösen fontos a szamóca számára.

Bár soha nem tudhatjuk előre biztosan, hogy meddig lesz megfelelő hőmérséklet és fény az őszi rügydifferenciálódáshoz, a tapasztalatok alapján a fent említett tápoldatozást nagyjából október 20-25-ig szoktuk tudni folytatni. Ezt követően a kálium arányát kell növelnünk, hogy támogassuk a keményítő felhalmozódását a rizómában. Ehhez jó választás az emelt káliumtartalmú Master 15.5.30 öntöző műtrágya. A készítmény nitrogén-kálium aránya segíti szövetek megerősödését, és hozzájárul téli felkészülés elindításához az állományokban.

További információkért és termesztéssel kapcsolatos tanácsokért keresse területi szaktanácsadó kollégáinkat! Elérhetőségeiket az alábbi gombra kattintva találja:

Tovább a szaktanácsadókhoz
vissza az oldal tetejére