DORI – kén, ami felszívódik
Ha egy gazdász azt hallja, kén, elsősorban a lisztharmatok jutnak eszébe, pedig egyéb jelentős szerepet is játszik ez az elem a növény életében. A szervetlen kén felületi kontakt hatással rendelkezik, erős gombaölő hatása évszázadok óta ismert. A növény szöveteibe való felvétele viszont korlátozott, csak minimális mennyiséget képes a növény tápanyagként hasznosítani. Pedig igen fontos aminosavak építőköve, a sejtmembránokat alkotó telített és telítetlen zsírsavak összetevője, a természetes védekező képességet jelentő molekulák (tioninok, defenzinek, glükózinolátok, fitoalexinek, alliin, és glutation) termelésének támogatója. Nem szabad elfelejteni továbbá, hogy a fotoszintézisben, a színanyagok képzésében is jelentős szerepet játszik. A gabonatermesztők, repcetermesztők jól ismerik élettani jelentőségét és használják is, nemcsak gombaölőként, de a termés mennyiségét és minőségét növelő tápanyagként is.
Hogyan működik a kén?
A kén felvétele és hatása a mai napig intenzíven kutatott terület a növénytáplálás és a gombák elleni védekezés tekintetében egyaránt. Sokféle élettani hatása ismert, mégsem teljes a kutatók ismerete ezzel az elemmel kapcsolatban.
A természetben és a műtrágyákban megtalálható kénformák felvétele elsősorban a gyökéren keresztül történik, legalábbis ott a leghatékonyabb. A talajból mind vízben oldott formában, mind pedig a növénnyel kapcsolatban élő hasznos mikroorganizmusokon keresztül (PGPR mikroszervezetek, mikorrhizák) intenzív a kén felvétele.
Lombon keresztül már más a helyzet: az elemi kén ugyan felvehető a levél bőrszövetén keresztül, de csak csekély mértékben és kis hatékonysággal. A lombon keresztüli felvétel nagyobb része a sztómákon, gázcserenyílásokon keresztül történik, ezért fontos a kénes permetezéseknél a jó fedés.
Ha már bent van kén, akkor bizony mindenbe beleszól, sőt:
- javítja a biológiai nitrogén fixációt,
- támogatja a makroelemek felvételét,
- számos protein termelésének elengedhetetlen „kelléke”,
- a klorofill képződésének fontos alapeleme, így a fotoszintézis támogatója,
- enzimek, biokémiai reakciók katalizátora,
- az olajsav bioszintézis támogatója,
- számos stresszféleség elleni védekezés fontos eleme, szignál molekula,
- jelentős hatása van a termésmennyiség- és minőség javítására,
- valamit gombaölő és mikrobagyérítő.
Ami viszont biztos, hogy még a kutatók sem tudják, mi a kén gombaölő hatásának valódi mechanizmusa. Sok elmélet látott napvilágot a párolgó kén-hidrogén mérgező hatásáról vagy élettani blokkokról, de egyik sem bizonyított. A lényeg, hogy a kénnek ott kell lennie, és minél több helyre elér a kén, annál hatékonyabb, annál erősebb a hatása.
Miért a DORI? – Mert a felszívódó kén mindenhová eljut
Jól ismert tény, hogy a szerves anyagok (aminosavak, összetett cukrok) hatékonyan támogatják a levelek felületén való tápanyagfelvételt. Csak a Malagrow portfóliójában is több olyan termék szerepel, ami ezt a módszert használja a hatóanyagok felvételének támogatására. A lignoszulfonsavas Brexil készítmények és a gükonsavas Cobre talán a legjobb példák erre. Hát miért ne lenne ez lehetséges a kénnel is?
A DORI technológiája a kukorica fehérjéinek és szénhidrátjainak hidrolizátumára épül, ami kiválóan alkalmas arra, hogy a kén hatóanyagot hatékonyan felvehetővé tegye a növény számára a lombozat teljes felületén.
Az így a szövetekbe, szövetek közé került kén jelentős hatást tud kifejteni minden korábban említett szerepében.
Hogyan működik a DORI?
Rendkívül egyszerűen: mindent megtesz a szövetek közt felszívódva, amit megtenne a felületen egyszerű kontakt hatással is, csak sokkal hatékonyabban és sokkal nagyobb eredménnyel.
- Hatékonyabban tápláljuk növényeinket, mert jelentős mértékben növeli a kén, kálium és kalcium felszívódását a lombon keresztül.
- Javítja a növény fotoszintetikus aktivitását és növeli a zöldtömeget.
- Csökkenti a fitotoxicitás kockázatát (kén perzselés) magas hőmérsékleti körülmények között is.
- Javítja a bogyók egyenletes színeződését, és megvédi a színanyagokat a lebomlástól.
- Nem hagy nyomot a bogyókon.
- A készítménnyel a szövetekbe juttatjuk a ként, így minden növényi részt elérhetünk a gyökerektől a termésig.
- Támogatja a növény egészségét a bőrszövet erősítésén és a természetes védekezési mechanizmusokon keresztül.
- Csökkenti a kórokozók megtelepedésének, szaporodásának és szövetkárosításának lehetőségét.
- A DORI-val időjárásálló kezelést tudunk végezni, mert kevésbé mosódik le.
Használat és adagolás
Mivel a DORI igen hatékonyan felvehető és nagyon jól felszívódik, a kijuttatandó mennyiég is kevesebb a szervetlen kénkészítményekénél. 35%
kéntartalma mellett a jelentős mennyiségű (38%) biológiailag aktív aminosav és szénhidrát élettani támogató hatását is kihasználhatjuk.
Hektáronkénti 2-3 literes dózisa elegendő a növények megfelelő kénellátásának biztosításához és a kén jótékony hatásainak kifejtéséhez.
A szerves kelátnak köszönhetően eljut minden fontos felhasználási helyre, a növény minden szövetét táplálja, támogatja.
A DORI egy egyszerűen és biztonságosan használható kénkészítmény, mégis rendkívül sokrétű a hatása és sokoldalú a felhasználása. Az alacsony vegyszerterhelés, a kevesebb növényvédőszer-felhasználás érdekében javasoljuk másik alternatív, gombaszaporodást gátló technológiánkat is, az M-Guardot. A vegyszermentes kontakt készítmény erősen korlátozza a felületen élő minden gomba és baktérium megtelepedését, szaporodását.
Kérdéseivel forduljon bizalommal szaktanácsadó kollégáinkhoz:
Tovább a szaktanácsadókhoz