fbpx
Hogy jövőre is teremjen

Hogy jövőre is teremjen - Vitaséve

Nagy meglepetés volt ebben az évben, hogy a nagy mértékű virágzáshoz viszonyítva a vártnál kevesebb termés maradt a fán. A virágzás körüli, tavaszi fagyos időjárás (az ország keleti felének kivételével) szinte minden gyümölcsfajnál közvetlenül jelentős, kajszinál igen jelentős károkat okozott. A keleti országrészben virágzásban szinte egyáltalán nem volt fagy, csak a korábbi fenológiai fázisokban, ennek ellenére alma, meggy, körte és szilva alig maradt a fán; ami pedig megmaradt, azokon a terméseken látszik a korai hideghatás, pl. deformációk, perzselések, torzulások és terméshullás formájában. Szárazsággal érkezett az évszázad leghidegebb áprilisa, később pedig forró hőhullámokat éltünk át, melyek nem kedveztek a terméskezdemények növekedésének.

Ezen körülmények külön-külön is igen megterhelőek, így együtt azonban biztosan csökkentették a fán maradó termés mennyiségét és minőségét.

Egy dolgot viszont nem vett észre senki: a virág életképességét!

A Megafol fagyhatás elleni klímakamrás eredményeit elemezve, a termék- és technológiai-fejlesztő kollégánk, Dr. Takács József felfigyelt egy rendellenességre kajszi, majd meggy és alma esetében is.

Pontosan idézve a szavait:

„A virágok vizsgálata során nagy mennyiségű abortív, infertilis (terméketlen) virágot találtunk, amelyekben már az előző év során, a termő kifejlődésekor bekövetkező aszálystressz miatt pusztultak el, vagy nem fejlődtek ki a bibék. Az infertilis virágok aránya a vizsgált vesszőkön 80% felett volt, ami megdöbbentő eredmény, és fontosnak tartottuk a kajszi virágok védelme miatt utánajárni, hogy mi a helyzet más fajtákban, más ültetvényekben. Egy soroksári ültetvényben a különböző fajták különböző mértékben, de jellemzően 60% feletti fejletlen bibéjű infertilis virággal virágoztak.

2020 tavaszi fagykárai és az augusztus-szeptemberi kedvezőtlen termőrügy-differenciálódáskori időjárás és gyenge kondíció miatt az ország több pontján figyeltünk meg hasonló jelenséget ugyanazon okból kifolyólag.

Fontos észrevétel a tavaszi fagyvédelem, bibevédelem szempontjából, hogy már ősszel eldőlhet a virágok nagy részének sorsa, így a tavaszi fagyok nem mindegy, hogy mennyi virágot tizedelnek meg! A kajszi virágrügyek életképességét már ősszel, a termő ültetvény tápanyaggazdálkodásával, öntözésével, összességében jó kondícióban tartásával kell megalapozni.”

Mikor képződik a virág?

A következő évi termést meghatározó rügydifferenciálódás főleg augusztus és szeptember hónapban dől el. A folyamat természetesen már hamarabb elkezdődik, ekkor zajlik azonban a fásszárú növényeknél egy biológiai, élettani folyamat, amely alapvetően meghatározza a termőrügy és a virág fejlődést: ez pedig nem más, mint a farész képződése!

Tavasszal, virágzás idején főleg a háncsrész képződés aktív, ami a terméskezdeményt látja el extra tápanyaggal, hatására pedig jobb termékenyülés és gyümölcsminőség várható. Ezzel szemben nyár végén és ősszel a gyümölcsfa főleg farészeket képez. Minél több farész képződik, annál több tápanyagot juttat el a növény a fiatal rügy- és termőkezdeményekhez, illetve raktároz el cukor formájában a vesszőkben.

A többlet tápanyagoknak köszönhetően erősebb, fejlettebb virágzat alakul ki, ami tavasszal nagyobb eséllyel termékenyül meg és marad a fán. Emellett a tartalék cukrok csökkentik a téli és a kora tavaszi fagykárok mértékét, kiemelkedő szerepet játszanak a fagy elleni védelemben is.

Erre számos vizsgálatot is végeztünk.

Vitaséve – kora tavaszi fagyok ellen

Almában (Nyírtelek) 2020 őszén kijuttatott Vitaséve hatására 2021. januárban a vesszőben 11-18%-kal magasabb cukorkoncentrációt mértünk. Ez a töményebb sejtnedv alacsonyabb hőfokon fagy meg, ami jobb fagytűrést eredményez.

A vizsgálataink alapján láthatjuk, hogy a Vitaséve-vel kezelt fákon 14%-kal, míg Megafollal kiegészítve virágzásban -3 °C- os hőmérsékleten 19%-ra növelte a túlélő virágok számát! Ez óriási eredmény, mert így pontosan tudhatjuk, hogy célzott őszi és tavaszi kezelésekkel növelhetjük a termelés biztonságát.

A Vitaséve összetételének köszönhetően fokozza a kambium működését és a sejtosztódást, valamint növeli a növény szénhidrát termelését. Alkalmazása elősegíti az új fás részek kialakulását és optimalizálja a nedvkeringést, ezáltal kevesebb edénynyaláb-elzáródás és kisebb mértékű tőpusztulás tapasztalható.

Felhasználási javaslat: évente kétszer

  • tavasszal virágzáskor: 5 l/ha
  • augusztus-szeptemberben kijuttatva: 5 l/ha

Tipp:

A Vitaséve rügydiffrenciálódást támogató hatását erősíthetjük Boroplus (1 l/ha) és Brexil Mix (1-2 kg/ha) készítményekkel! A Vitaséve-vel egy mentben, vagy lombhullást megelőzően bármikor kijuttathatjuk 1-2 alkalommal.